FA5S045HP1
Mfr.Part #
FA5S045HP1
Description
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.50MM R/A
Number of Positions :
45
FPC
Contact Location :
BOTTOM
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
COPPER ALLOY
Number of Rows :
1
Insulation Material :
Resin
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Orientation :
RIGHT ANGLE
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Lead Pitch :
500μm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tray
Voltage - Rated AC :
250V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
50V
Current Rating :
800mA
Pitch :
0.020 0.50mm
Surface Mount
Gender :
Male
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Insulation Resistance :
100MOhm
Contact Resistance :
20mOhm
Height Above Board :
0.057 1.45mm
Datasheets
FA5S045HP1
JAE Electronics FA5S045HP1
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Tray 0.020 0.50mm Solder 45 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact