FA5S040HP1
Mfr.Part #
FA5S040HP1
Description
CONN FPC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A
Packaging :
Strip
Mating Cycles :
20
Contact Location :
BOTTOM
Voltage - Rated :
50V
Number of Positions :
40
Current Rating :
800mA
White
Lead Free :
Lead Free
Flammability Rating :
UL94 V-0
Lead Pitch :
500μm
FPC
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Gender :
FEMALE
Height Above Board :
0.057 1.45mm
Pitch :
0.020 0.50mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Voltage - Rated AC :
250V
Series :
FA5
Contact Resistance :
20mOhm
COPPER ALLOY
Orientation :
RIGHT ANGLE
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Insulation Resistance :
100MOhm
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
1
Insulation Material :
Resin
Datasheets
FA5S040HP1
JAE Electronics FA5S040HP1
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Strip 0.020 0.50mm Solder 40 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact