FA5S036HP1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA5S036HP1
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN FPC BOTTOM 36POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Locking Feature :
Flip Lock
Current Rating :
800mA
Packaging :
Tray
Voltage - Rated AC :
250V
Pitch :
0.020 0.50mm
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Mating Cycles :
20
Cable End Type :
Tapered
Lead Free :
Lead Free
Orientation :
RIGHT ANGLE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Lead Pitch :
500μm
Voltage - Rated :
50V
Actuator Color :
White
Number of Positions :
36
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
REACH SVHC :
Unknown
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Finish :
Gold
Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Insulation Material :
Resin
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Gender :
FEMALE
Height Above Board :
0.057 1.45mm
Flat Flex Type :
FPC
Insulation Resistance :
100MOhm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Resistance :
20mOhm
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Mount :
Surface Mount
Housing Color :
Black
Number of Rows :
1
Series :
FA5
Published :
Datasheets
FA5S036HP1
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Tray 0.020 0.50mm Solder 36 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact