FA5S030HP1R3000
Mfr.Part #
FA5S030HP1R3000
Description
CONN FPC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Voltage - Rated :
50V
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Height Above Board :
0.057 1.45mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Positions :
30
Pitch :
0.020 0.50mm
Current Rating :
800mA
Datasheets
FA5S030HP1R3000
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 30 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact