FA5S030HP1
Mfr.Part #
FA5S030HP1
Description
CONN FPC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A
14 Weeks
Contact Resistance :
20mOhm
Voltage - Rated :
50V
Insulation Resistance :
100MOhm
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Gender :
FEMALE
Lead Free :
Lead Free
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
30
Current Rating :
800mA
Height Above Board :
0.057 1.45mm
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Number of Rows :
1
Contact Location :
BOTTOM
Orientation :
RIGHT ANGLE
Lead Pitch :
500μm
Pitch :
0.020 0.50mm
Packaging :
Tray
Contacts, Bottom
Voltage - Rated AC :
250V
Surface Mount, Right Angle
Insulation Material :
Resin
Operating Temperature :
-40°C~85°C
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Datasheets
FA5S030HP1
JAE Electronics FA5S030HP1
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Tray 0.020 0.50mm Solder 30 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact