FA5S026HP1
Mfr.Part #
FA5S026HP1
Description
CONN FPC BOTTOM 26POS 0.50MM R/A
Voltage - Rated :
50V
Published :
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Insulation Material :
Resin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Lead Free :
Lead Free
Insulation Resistance :
100MOhm
Height Above Board :
0.057 1.45mm
Mating Cycles :
20
Voltage - Rated AC :
250V
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Lead Pitch :
500μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Resistance :
20mOhm
Factory Lead Time :
12 Weeks
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
REACH SVHC :
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
RIGHT ANGLE
Current Rating :
800mA
Number of Positions :
26
Pitch :
0.020 0.50mm
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Packaging :
Tray
Datasheets
FA5S026HP1
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Tray 0.020 0.50mm Solder 26 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact