FA5S024HP1R3000
Mfr.Part #
FA5S024HP1R3000
Description
CONN FPC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current Rating :
800mA
Height Above Board :
0.057 1.45mm
Pitch :
0.020 0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Number of Positions :
24
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Datasheets
FA5S024HP1R3000
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 24 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact