DEF1XLH470JN3A
Mfr.Part #
DEF1XLH470JN3A
Description
CAP CER 47PF 6.3KV SL RADIAL
High Voltage
Lead Diameter :
600 µm
Number of Terminations :
2
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6300V
Depth :
6mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitance :
47pF
SL
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Style :
Formed Leads
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
9mm
Lead Pitch :
7.5mm
Tolerance :
±5%
Lead/Base Style :
Formed Leads
Voltage - Rated DC :
6.3kV
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
DEF1XLH470JN3A
Murata Electronics DEF1XLH470JN3A
DEF 47pF Ceramic Capacitor ±5% SL 0.354Dia 9.00mm -25°C~105°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEF1XLH470JN3A Overview
Ceramic capacitor is 0.354Dia 9.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to SL.A voltage of 6.3kV is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 7.5mm.
DEF1XLH470JN3A Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm
with SL being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3kV