DEF1XLH180JJ3B
Mfr.Part #
DEF1XLH180JJ3B
Description
CAP CER 18PF 6.3KV SL RADIAL
Lead Style :
Formed Leads
Tolerance :
±5%
Capacitance :
18pF
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Lead/Base Style :
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Pitch :
7.5mm
Width :
6mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6300V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
6.3kV
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Length :
7mm
Datasheets
DEF1XLH180JJ3B
Murata Electronics DEF1XLH180JJ3B
DEF 18pF Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -25°C~105°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEF1XLH180JJ3B Overview
This device's program size/dimension is 0.276Dia 7.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 6.3kV can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
DEF1XLH180JJ3B Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm
with SL being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3kV