DEF1XLH100JA3B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEF1XLH100JA3B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 6.3KV SL RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-25°C~105°C
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Capacitance :
10pF
Voltage - Rated DC :
6.3kV
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
SL
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6300V
Pbfree Code :
yes
Feature :
High Voltage
Temperature Characteristics Code :
SL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Style :
Straight
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Package / Case :
Radial, Disc
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Pitch :
7.5mm
Series :
DEF
Width :
6mm
Mounting Type :
Through Hole
Composition :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Length :
7mm
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Termination :
Radial
Datasheets
DEF1XLH100JA3B
Murata Electronics DEF1XLH100JA3B
DEF 10pF Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -25°C~105°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEF1XLH100JA3B Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.276Dia 7.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is SL.Ceramic capacitor runs on voltage of 6.3kV - Rated DC.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
DEF1XLH100JA3B Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm
with SL being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3kV