DEF1XLH180JN3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEF1XLH180JN3A
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18PF 6.3KV SL RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
18pF
Tolerance :
±5%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6300V
Lead Pitch :
7.5mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Disc
Lead/Base Style :
Straight
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Size Code :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Length :
7mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Series :
DEF
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Temperature Coefficient :
SL
Width :
6mm
Composition :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Lead Style :
Formed Leads
Voltage - Rated DC :
6.3kV
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Feature :
High Voltage
Temperature Characteristics Code :
SL
Mount :
Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
DEF1XLH180JN3A
Murata Electronics DEF1XLH180JN3A
DEF 18pF Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -25°C~105°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEF1XLH180JN3A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.276Dia 7.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is SL.Ceramic capacitor runs on voltage of 6.3kV - Rated DC.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
DEF1XLH180JN3A Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm
with SL being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3kV