DEF1XLH390JA3B
Mfr.Part #
DEF1XLH390JA3B
Description
CAP CER 39PF 6.3KV SL RADIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6300V
Voltage - Rated DC :
6.3kV
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Capacitance :
39pF
Packaging :
Bulk
Wire
Width :
6mm
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Tolerance :
±5%
Lead Style :
Straight
HTS Code :
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Length :
9mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Lead Pitch :
7.5mm
Datasheets
DEF1XLH390JA3B
Murata Electronics DEF1XLH390JA3B
DEF 39pF Ceramic Capacitor ±5% SL 0.354Dia 9.00mm -25°C~105°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEF1XLH390JA3B Overview
A program's size/dimension is 0.354Dia 9.00mm for this device.Its coefficient is SL and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 6.3kV, it is capable of operating.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.5mm.
DEF1XLH390JA3B Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm
with SL being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3kV