DEF1XLH330JN3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEF1XLH330JN3A
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 33PF 6.3KV SL RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tolerance :
±5%
Termination :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6300V
Capacitance :
33pF
Lead Pitch :
7.5mm
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Disc
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Style :
Formed Leads
Composition :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Feature :
High Voltage
HTS Code :
Series :
DEF
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Voltage - Rated DC :
6.3kV
Lead/Base Style :
Formed Leads
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Width :
6mm
Multilayer :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
SL
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Length :
9mm
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
SL
Datasheets
DEF1XLH330JN3A
Murata Electronics DEF1XLH330JN3A
DEF 33pF Ceramic Capacitor ±5% SL 0.354Dia 9.00mm -25°C~105°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEF1XLH330JN3A Overview
This device's program size/dimension is 0.354Dia 9.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 6.3kV can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
DEF1XLH330JN3A Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm
with SL being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3kV