DCMX812T100BB2B
Mfr.Part #
DCMX812T100BB2B
Description
CAP ALUM 8100UF 100V SCREW
Stock
12
In Stock :
12
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
100V
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Min Operating Temperature :
-40°C
Bulk
Voltage - Rated :
100V
Length :
79mm
Capacitance :
8100μF
Termination :
Lead Spacing :
0.875 22.23mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
50.8mm
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Tolerance :
-10% +50%
Lead Pitch :
22mm
Height Seated (Max) :
3.187 80.95mm
Series :
DCMX
Max Operating Temperature :
85°C
Datasheets
DCMX812T100BB2B
DCMX 8100μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals