DCMX114U040CC2B
Mfr.Part #
DCMX114U040CC2B
Description
CAP ALUM 110000UF 40V SCREW
Tolerance :
-10% +75%
Ripple Current :
17000mA
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Capacitance :
110000μF
ESR :
8.2 mΩ
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated :
40V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
1.125 28.58mm
Height Seated (Max) :
4.187 106.35mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
22mA
Binding Post
Surface Mount :
No
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
40V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
DCMX114U040CC2B
DCMX 110000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 17000mA 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals