DCMX143U075BB2B
Mfr.Part #
DCMX143U075BB2B
Description
CAP ALUM 14000UF 75V SCREW
Stock
18
In Stock :
18
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
ESR :
24 mΩ
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Spacing :
0.875 22.23mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
3.187 80.95mm
Capacitance :
14000μF
Tolerance :
-10% +75%
Lead Pitch :
22mm
EAR99
Mount :
Screw
Ripple Current :
8900mA
Leakage Current :
5.25mA
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
50.8mm
Terminal Shape :
Binding Post
Voltage - Rated DC :
75V
Datasheets
DCMX143U075BB2B
DCMX 14000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 8900mA 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals