DCMX123U040AA2B
Mfr.Part #
DCMX123U040AA2B
Description
CAP ALUM 12000UF 40V SCREW
Stock
74
In Stock :
74
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
34.93mm
Leakage Current :
2.4mA
Tolerance :
-10% +75%
Mount :
Screw
Height Seated (Max) :
2.187 55.55mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
6000mA
Lead Pitch :
12.7mm
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Dielectric Material :
Aluminium
Published :
2014
Life (Hours) :
2000 hours
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
40V
Height :
53.98mm
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
ESR :
33 mΩ
Factory Lead Time :
13 Weeks
Capacitance :
12000µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
DCMX123U040AA2B
Cornell Dubilier Electronics DCMX123U040AA2B
DCMX 12000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 6000mA 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals