DCMX124U025BC2B
Mfr.Part #
DCMX124U025BC2B
Description
CAP ALUM 120000UF 25V SCREW
Stock
1
In Stock :
1
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR :
10 MΩ
Leakage Current :
15mA
Lead Pitch :
22mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Height Seated (Max) :
4.187 106.35mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
50.8mm
Capacitance :
120000μF
yes
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
-10% +75%
Surface Mount :
No
Lead Spacing :
0.875 22.23mm
Ripple Current :
14200mA
Datasheets
DCMX124U025BC2B
DCMX 120000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 14200mA 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals