DCMX132T450BC2B
Mfr.Part #
DCMX132T450BC2B
Description
CAP ALUM 1300UF 450V SCREW
Lead Spacing :
0.875 22.23mm
Lead Pitch :
22mm
ESR :
86 mΩ
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height :
104.78mm
Leakage Current :
2.925mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
50.8mm
Voltage - Rated DC :
450V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
-10% +50%
Ripple Current :
5000mA
Life (Hours) :
2000 hours
Dielectric Material :
Aluminium
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
4.187 106.35mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Published :
Termination :
Screw
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
1300μF
Datasheets
DCMX132T450BC2B
DCMX 1300μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 5000mA 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals