DCMX113U150CC2B
Mfr.Part #
DCMX113U150CC2B
Description
CAP ALUM 11000UF 150V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Screw
ESR :
24 mΩ
Surface Mount :
No
Lead Spacing :
1.125 28.58mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
10600mA
Leakage Current :
8.25mA
Published :
Capacitance :
11000μF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
-10% +75%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Bulk
Diameter :
63.5mm
Voltage - Rated DC :
150V
Height Seated (Max) :
4.187 106.35mm
Lead Pitch :
28.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
DCMX113U150CC2B
DCMX 11000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 10600mA 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6mm Radial, Can - Screw Terminals