DCMX113M400DG2B
Mfr.Part #
DCMX113M400DG2B
Description
CAP ALUM 11000UF 20% 400V SCREW
Stock
38
In Stock :
38
Capacitance :
11000μF
Diameter :
76mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Screw
Life (Hours) :
2000 hours
Factory Lead Time :
15 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
31.75mm
Chassis Mount
Length :
220mm
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Polarization :
Polar
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated DC :
400V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Termination :
Screw
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
400V
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
8.687 220.65mm
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Datasheets
DCMX113M400DG2B
Cornell Dubilier Electronics DCMX113M400DG2B
DCMX 11000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals