DCMX103U075AC2B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCMX103U075AC2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 75V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR :
26 mΩ
Published :
Voltage - Rated DC :
75V
Lead Pitch :
12.7mm
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
4.187 106.35mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
DCMX
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Capacitance :
10000µF
Leakage Current :
3.75mA
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mount :
Screw
Tolerance :
-10% +50%
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
104.78mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
7200mA
Dielectric Material :
Aluminium
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Diameter :
34.93mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Shape :
Binding Post
Datasheets
DCMX103U075AC2B
DCMX 10000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 7200mA 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals