DCMX692U075AB2B
Mfr.Part #
DCMX692U075AB2B
Description
CAP ALUM 6900UF 75V SCREW
Tolerance :
-10% +75%
GENERAL PURPOSE
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
2
Diameter :
35mm
Voltage - Rated DC :
75V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
5900mA
Factory Lead Time :
13 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
6900μF
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Termination :
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
DCMX
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
2.5875mA
Terminal Shape :
Binding Post
Lead Pitch :
12.7mm
Height Seated (Max) :
3.187 80.95mm
Radial, Can - Screw Terminals
ESR :
36 mΩ
Datasheets
DCMX692U075AB2B
DCMX 6900μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 5900mA 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals