DCMX653U025AC2A
Mfr.Part #
DCMX653U025AC2A
Description
CAP ALUM 65000UF 25V SCREW
Tolerance :
-10% +75%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
25V
Height Seated (Max) :
4.187 106.35mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
105mm
Voltage - Rated DC :
25V
Termination :
Screw
Lead Pitch :
12.7mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Capacitance :
65000μF
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Diameter :
35mm
DCMX
Min Operating Temperature :
-40°C
Published :
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Datasheets
DCMX653U025AC2A
DCMX 65000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals