DCMX622T350DE2B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCMX622T350DE2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 6200UF 350V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
-10% +50%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Rated DC :
350V
Leakage Current :
10.85mA
Series :
DCMX
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
5.187 131.75mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Binding Post
ESR :
37 mΩ
Capacitance :
6200μF
Mount :
Screw
Diameter :
76mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
31.75mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Ripple Current :
9800mA
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Polarization :
Polar
Datasheets
DCMX622T350DE2B
DCMX 6200μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 9800mA 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals