DCMX562T400DE4E
Mfr.Part #
DCMX562T400DE4E
Description
CAP ALUM 5600UF 400V SCREW
Stock
10
In Stock :
10
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
31.75mm
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
ROHS3 Compliant
Published :
2013
Voltage - Rated :
400V
Termination :
Screw
Tolerance :
-10% +50%
Voltage - Rated DC :
400V
Length :
130mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
5600µF
Height Seated (Max) :
5.187 131.75mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Diameter :
76mm
Life (Hours) :
2000 hours
Max Operating Temperature :
85°C
Datasheets
DCMX562T400DE4E
Cornell Dubilier Electronics DCMX562T400DE4E
DCMX 5600μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals