DCMX532U450DF2B
Mfr.Part #
DCMX532U450DF2B
Description
CAP ALUM 5300UF 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Terminations :
2
Diameter :
76mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Shape :
Binding Post
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
12000mA
Lead Pitch :
31.75mm
ESR :
28 mΩ
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
5300μF
Leakage Current :
9.266067mA
Tolerance :
-10% +75%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
450V
Height Seated (Max) :
5.687 144.45mm
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Datasheets
DCMX532U450DF2B
DCMX 5300μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 12000mA 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals