DCMX493U050BC2B
Mfr.Part #
DCMX493U050BC2B
Description
CAP ALUM 49000UF 50V SCREW
DCMX
Diameter :
50.8mm
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Tolerance :
-10% +75%
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height :
104.78mm
Published :
Mount :
Screw
Lead Spacing :
0.875 22.23mm
Dielectric Material :
Aluminium
Life (Hours) :
2000 hours
Leakage Current :
12.25mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
22.23mm
Height Seated (Max) :
4.187 106.35mm
ESR :
12 mΩ
Capacitance :
49000μF
2
REACH SVHC :
Unknown
Ripple Current :
12400mA
Factory Lead Time :
15 Weeks
Datasheets
DCMX493U050BC2B
DCMX 49000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 12400mA 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.23mm Radial, Can - Screw Terminals