DCMX461U450AB2B
Mfr.Part #
DCMX461U450AB2B
Description
CAP ALUM 460UF 450V SCREW
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Tolerance :
-10% +75%
Life (Hours) :
2000 hours
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
460μF
Mount :
Screw
Ripple Current :
2100mA
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
450V
Leakage Current :
2.729835mA
Not Applicable
Lead Pitch :
12.7mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Diameter :
35mm
Height Seated (Max) :
3.187 80.95mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR :
221 mΩ
Datasheets
DCMX461U450AB2B
DCMX 460μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 2100mA 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals