DCMX453U075CC2B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCMX453U075CC2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 45000UF 75V SCREW
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
14700mA
Terminal Shape :
Binding Post
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
1.125 28.58mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
75V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
75V
Height Seated (Max) :
4.187 106.35mm
Tolerance :
-10% +75%
Leakage Current :
11.022704mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Series :
DCMX
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
45000μF
ESR :
11.6 mΩ
Datasheets
DCMX453U075CC2B
Cornell Dubilier Electronics DCMX453U075CC2B
DCMX 45000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 14700mA 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals