DCMX392T200BC2B
Mfr.Part #
DCMX392T200BC2B
Description
CAP ALUM 3900UF 200V SCREW
Lead Spacing :
0.875 22.23mm
Diameter :
50.8mm
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Ripple Current :
6100mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
4.187 106.35mm
Tolerance :
-10% +50%
Factory Lead Time :
15 Weeks
ESR :
48 mΩ
Leakage Current :
3.9mA
Lead Pitch :
22mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
3900μF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
DCMX392T200BC2B
DCMX 3900μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 6100mA 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals