DCMX363U075CC2B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCMX363U075CC2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 36000UF 75V SCREW
Stock
27
In Stock :
27
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
1.125 28.58mm
Diameter :
63.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Screw
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Binding Post
Series :
DCMX
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
4.187 106.35mm
Mount :
Chassis Mount
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
13.5mA
Published :
2012
Packaging :
Bulk
Height :
104.78mm
Capacitance :
36000μF
Voltage - Rated DC :
75V
Lead Pitch :
28.58mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Tolerance :
-10% +75%
Dielectric Material :
Aluminium
Voltage :
75V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
14500mA
Datasheets
DCMX363U075CC2B
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics DCMX363U075CC2B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Chassis Mount, Number of Pins:2, Voltage:75V, DCMX363U075CC2B pinout, DCMX363U075CC2B datasheet PDF, DCMX363U075CC2B amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics DCMX363U075CC2B ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DCMX 36000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 14500mA 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.58mm Radial, Can - Screw Terminals