DCMX323U040AC2B
Mfr.Part #
DCMX323U040AC2B
Description
CAP ALUM 32000UF 40V SCREW
ESR :
15 mΩ
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height :
104.78mm
Capacitance :
32000μF
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Leakage Current :
6.4mA
Polarization :
Polar
Termination :
Screw
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
4.187 106.35mm
Lead Pitch :
12.7mm
Dielectric Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
13 Weeks
Published :
Diameter :
34.93mm
Ripple Current :
9400mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
-10% +75%
Voltage - Rated DC :
40V
Datasheets
DCMX323U040AC2B
DCMX 32000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 9400mA 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals