DCMX312T450DC2B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCMX312T450DC2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3100UF 450V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
76mm
Height Seated (Max) :
4.187 106.35mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
DCMX
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape :
Binding Post
Capacitance :
3100μF
Mount :
Screw
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Leakage Current :
6.975mA
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
-10% +50%
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
31.75mm
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ESR :
46 mΩ
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
450V
Ripple Current :
8600mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
DCMX312T450DC2B
DCMX 3100μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 8600mA 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals