DCMX292T400DF2B
Mfr.Part #
DCMX292T400DF2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2900UF 400V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
143mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated :
400V
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Capacitance :
2900μF
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
400V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Mount :
Screw
Termination :
Screw
Height Seated (Max) :
5.687 144.45mm
Tolerance :
-10% +50%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
76mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
85°C
Series :
DCMX
Lead Pitch :
31.75mm
Datasheets
DCMX292T400DF2B
DCMX 2900μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals