DCMX203T200DP2B
Mfr.Part #
DCMX203T200DP2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 20000UF 200V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Length :
150mm
Series :
DCMX
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
15 Weeks
Diameter :
76mm
Voltage - Rated :
200V
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated DC :
200V
Packaging :
Bulk
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Polarization :
Polar
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Pitch :
31.75mm
Termination :
Screw
Height Seated (Max) :
5.937 150.80mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
-10% +50%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
20000μF
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Datasheets
DCMX203T200DP2B
DCMX 20000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals