DCMX192T200AC2A
Mfr.Part #
DCMX192T200AC2A
Description
CAP ALUM 1900UF 200V SCREW
Stock
49
In Stock :
49
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Screw
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
200V
Diameter :
35mm
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
12.7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
85°C
Capacitance :
1900μF
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Length :
105mm
Voltage - Rated :
200V
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
4.187 106.35mm
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Tolerance :
-10% +50%
Published :
2017
Datasheets
DCMX192T200AC2A
Cornell Dubilier Electronics DCMX192T200AC2A
DCMX 1900μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals