DCMX174U040CF2B
Mfr.Part #
DCMX174U040CF2B
Description
CAP ALUM 170000UF 40V SCREW
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
20200mA
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape :
Binding Post
Factory Lead Time :
15 Weeks
ESR :
5.8 mΩ
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Chassis Mount
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
34mA
Bulk
Voltage - Rated :
40V
Capacitance :
170000μF
Tolerance :
-10% +75%
Lead Spacing :
1.125 28.58mm
Surface Mount :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
40V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
5.687 144.45mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Series :
DCMX
Pbfree Code :
yes
Datasheets
DCMX174U040CF2B
DCMX 170000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 20200mA 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals