DCMX172T400BC2B
Mfr.Part #
DCMX172T400BC2B
Description
CAP ALUM 1700UF 400V SCREW
Stock
636
In Stock :
636
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR :
83 mΩ
Lead Spacing :
0.875 22.23mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Leakage Current :
3.4mA
Capacitance :
1700μF
Mounting Type :
Chassis Mount
Terminal Shape :
Binding Post
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
22mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated DC :
400V
Ripple Current :
5100mA
Polar
Mount :
Screw
Height Seated (Max) :
4.187 106.35mm
Diameter :
50.8mm
Tolerance :
-10% +50%
Datasheets
DCMX172T400BC2B
DCMX 1700μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 5100mA 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals