DCMX144U075DG2B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCMX144U075DG2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 140000UF 75V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packaging :
Bulk
Tolerance :
-10% +75%
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Height Seated (Max) :
8.687 220.65mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
14100mA
Capacitance :
140000μF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
ESR :
12 mΩ
Rated (DC) Voltage (URdc) :
75V
Published :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
75V
Series :
DCMX
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Shape :
Binding Post
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
52.5mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
DCMX144U075DG2B
DCMX 140000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 14100mA 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals