DCMX144U063DF2B
Mfr.Part #
DCMX144U063DF2B
Description
CAP ALUM 140000UF 63V SCREW
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Tolerance :
-10% +75%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
5.687 144.45mm
ESR :
6.7 mΩ
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
140000μF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Surface Mount :
No
Voltage - Rated :
63V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Leakage Current :
44.1mA
Ripple Current :
20300mA
Datasheets
DCMX144U063DF2B
DCMX 140000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 20300mA 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals