AQM250PS24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQM250PS24
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 250W
Stock
65
In Stock :
65
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
Power (Watts) :
250 W
Width :
32 mm
Subcategory :
AC-DC Power Supply
Number of Outputs :
1 Output
No Load Power Consumption :
Input Connector :
IEC 320-C14
Input Voltage :
85 VAC to 264 VAC
Form :
Desktop (Class I)
Output Connector :
Rectangular, 6 Position
Height :
67 mm
Applications :
Medical
Features :
IP22
Plug Type :
IEC 60320 C14
Region Utilized :
International
Length :
173 mm
Product Status :
Active
Polarization :
Product Category :
Switching Power Supplies
Product Type :
Switching Power Supplies
Output Power :
250 W
Current - Output (Max) :
10.4A
Input Type :
Cord
Approval Agency :
CB, CE, CSA, TUV, UKCA, UL
Package :
Box
Region :
Universal
Voltage - Output :
24V
Minimum Operating Temperature :
0 C
Cord Length :
47" (1.20m)
Brand :
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Operating Temperature :
0°C ~ 60°C
Maximum Operating Temperature :
+ 60 C
Packaging :
Tray
Mounting Style :
Desktop
Standard Number :
Series :
AQM250 (250W)
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Connector Type :
RECTANGULAR CONNECTOR
Size / Dimension :
6.80" L x 2.64" W x 1.26" H (172.7mm x 67.1mm x 32.0mm)