APTM10SKM05TG
Mfr.Part #
APTM10SKM05TG
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SP4
Description
MOSFET N-CH 100V 278A SP4
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Continuous Drain Current (ID) :
278A
Turn On Delay Time :
80 ns
Terminal Position :
UPPER
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Number of Terminations :
12
Power Dissipation :
780W
Rise Time :
165ns
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
700nC @ 10V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE AND THERMISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 5mA
Mounting Type :
Chassis Mount
Pin Count :
12
FET Type :
N-Channel
Transistor Element Material :
SILICON
Transistor Application :
SWITCHING
Number of Pins :
4
Factory Lead Time :
36 Weeks
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Radiation Hardening :
No
Power Dissipation-Max :
780W Tc
JESD-609 Code :
e1
Avalanche Energy Rating (Eas) :
3000 mJ
Fall Time (Typ) :
135 ns
Pbfree Code :
yes
Case Connection :
Isolated
Drain-source On Resistance-Max :
0.005ohm
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5m Ω @ 125A, 10V
Mount :
Chassis Mount, Screw
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
278A Tc
Turn-Off Delay Time :
280 ns
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Packaging :
Bulk
Package / Case :
SP4
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
20000pF @ 25V
Published :
Number of Elements :
1
Vgs (Max) :
±30V
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Datasheets
APTM10SKM05TG
N-Channel Bulk 5m Ω @ 125A, 10V ±30V 20000pF @ 25V 700nC @ 10V 100V SP4
APTM10SKM05TG Overview
In this case, the MOSFET is susceptible to avalanche breakdown, applied energy is termed avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) for the MOSFET is 3000 mJ.As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 20000pF @ 25V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 278A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.When the device is turned off, a turn-off delay time of 280 ns occurs as the input capacitance charges before drain current conduction commences.Before drain current conduction can begin, the device's turning-on delay time takes time to charge its input capacitance. This delay time is 80 ns.Voltage at the gate-source terminal of a FET transistor, called the gate-source voltage, or VGS, can be 30V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 100V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
APTM10SKM05TG Features
the avalanche energy rating (Eas) is 3000 mJ
a continuous drain current (ID) of 278A
the turn-off delay time is 280 ns
a 100V drain to source voltage (Vdss)