APTCV90TL12T3G
Mfr.Part #
APTCV90TL12T3G
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
SP3
Description
IGBT MODULE 1200V 80A 280W SP3
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Radiation Hardening :
No
Mount :
Chassis Mount, Screw
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.2V
Max Collector Current :
80A
Package / Case :
SP3
Transistor Element Material :
SILICON
NTC Thermistor :
yes
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.2V @ 15V, 50A
Operating Temperature :
-40°C~175°C TJ
Transistor Application :
POWER CONTROL
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Pin Count :
32
Power - Max :
280W
Number of Terminations :
32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Turn On Time :
80 ns
Input :
Standard
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Max Power Dissipation :
280W
IGBT Type :
Trench Field Stop
Configuration :
Three Level Inverter - IGBT, FET
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
2.77nF @ 25V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Turn Off Time-Nom (toff) :
370 ns
Number of Elements :
4
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Input Capacitance :
2.77nF
Number of Pins :
3
Terminal Position :
UPPER
Current - Collector Cutoff (Max) :
1mA