APTC60AM24T1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APTC60AM24T1G
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SP1
Datasheet
Download
Description
MOSFET 2N-CH 600V 95A SP1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
FET Feature :
Standard
Transistor Application :
SWITCHING
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
JESD-609 Code :
e1
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
FET Type :
2 N-Channel (Half Bridge)
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Max Power Dissipation :
462W
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Published :
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Fall Time (Typ) :
45 ns
Number of Elements :
2
Number of Pins :
1
Lead Free :
Lead Free
Continuous Drain Current (ID) :
95A
Turn-Off Delay Time :
100 ns
Pin Count :
12
Rise Time :
30ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.9V @ 5mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
24m Ω @ 47.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
14400pF @ 25V
Mounting Type :
Chassis Mount
Terminal Position :
UPPER
Mount :
Chassis Mount, Screw
Turn On Delay Time :
21 ns
Factory Lead Time :
36 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
SP1
Transistor Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
300nC @ 10V
DS Breakdown Voltage-Min :
600V
Number of Terminations :
12
Pbfree Code :
yes
Datasheets
APTC60AM24T1G
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26