APTC60HM70SCTG
Mfr.Part #
APTC60HM70SCTG
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SP4
Description
MOSFET 4N-CH 600V 39A SP4
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
259nC @ 10V
Fall Time (Typ) :
84 ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
70m Ω @ 39A, 10V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Turn On Delay Time :
21 ns
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
156A
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Continuous Drain Current (ID) :
39A
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.9V @ 2.7mA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7000pF @ 25V
Packaging :
Bulk
Series :
CoolMOS™
Turn-Off Delay Time :
283 ns
Published :
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1800 mJ
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
SP4
Number of Elements :
4
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Drain-source On Resistance-Max :
0.07Ohm
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Number of Terminations :
14
Factory Lead Time :
36 Weeks
Mounting Type :
Chassis Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Case Connection :
Isolated
Number of Pins :
4
Max Power Dissipation :
250W
FET Feature :
Standard
Pin Count :
14
Rise Time :
30ns
Power Dissipation :
250W
FET Type :
4 N-Channel (H-Bridge)
DS Breakdown Voltage-Min :
600V
Datasheets
APTC60HM70SCTG
Microchip Technology APTC60HM70SCTG
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26