APT50GR120JD30
Mfr.Part #
APT50GR120JD30
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SOT-227-4
Description
IGBT MOD 1200V 84A 417W SOT227
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.2V @ 15V, 50A
Lead Free :
Lead Free
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
5.55nF @ 25V
Input :
Standard
Gate-Emitter Voltage-Max :
30V
ECCN Code :
EAR99
Power - Max :
417W
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
NTC Thermistor :
Single
Factory Lead Time :
22 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Published :
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
3.2V
Package / Case :
SOT-227-4
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 days ago)
Current - Collector Cutoff (Max) :
1.1mA
IGBT Type :
NPT
Mount :
Chassis Mount
Max Power Dissipation :
417W
Max Collector Current :
84A
Input Capacitance :
5.55nF