APT5010LVFRG
Mfr.Part #
APT5010LVFRG
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Description
MOSFET N-CH 500V 47A TO264
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Turn-Off Delay Time :
54 ns
Voltage - Rated DC :
500V
Turn On Delay Time :
14 ns
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
47A Tc
Continuous Drain Current (ID) :
47A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
470nC @ 10V
Min Operating Temperature :
-55°C
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
100mOhm @ 500mA, 10V
Power Dissipation :
520W
Lead Free :
Lead Free
Fall Time (Typ) :
5 ns
Input Capacitance :
10.2nF
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
8900pF @ 25V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rds On Max :
22 mΩ
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
Rise Time :
16ns
Mount :
Through Hole
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 2.5mA
Number of Elements :
1
Series :
POWER MOS V®
Supplier Device Package :
TO-264 [L]
FET Type :
N-Channel
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
47A
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
520W
Package / Case :
TO-264-3, TO-264AA
Datasheets
APT5010LVFRG
Microchip Technology APT5010LVFRG
N-Channel Tube 100mOhm @ 500mA, 10V 8900pF @ 25V 470nC @ 10V 500V TO-264-3, TO-264AA
APT5010LVFRG Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 8900pF @ 25V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 47A continuous drain current (ID).Input capacitance must be charged before drain current conduction can begin, so the turn-off delay time is 54 ns.Before drain current conduction begins, the device's input capacitance must be charged, so the delay time is 14 ns.An FET transistor's gate-source voltage, VGS, indicates how much voltage is applied across the transistor's gate-source terminal and it can range from 30V to 1.For this transistor to work, a voltage 500V is required between drain and source (Vdss).
APT5010LVFRG Features
a continuous drain current (ID) of 47A
the turn-off delay time is 54 ns
a 500V drain to source voltage (Vdss)