83CNQ100SMS2
Mfr.Part #
83CNQ100SMS2
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
PRM2-SM
Description
DIODE ARRAY SCHOTKY 100V PRM2-SM
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Average Rectified (Io) :
80A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
PRM2-SM
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.5mA @ 100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 80A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Datasheets
83CNQ100SMS2
SMC Diode Solutions 83CNQ100SMS2
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C PRM2-SM Through Hole