83CNQ080SM
Mfr.Part #
83CNQ080SM
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
PRM2-SM
Description
DIODE SCHOTTKY 80V 40A PRM2-SM
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.5mA @ 80V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 40A
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
PRM2-SM
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Average Rectified (Io) :
40A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
80V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Published :
Datasheets
83CNQ080SM
SMC Diode Solutions 83CNQ080SM
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C PRM2-SM Through Hole